GÖÇ, GÜVENLİK VE SOSYAL UYUM BÖLGESEL ÜST DÜZEY ÇALIŞTAYLAR MARMARA BÖLGESİ- 14 OCAK 2020

İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilciliği tarafından gerçekleştirilen Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayları’nın Marmara Bölgesi Çalıştayı Kocaeli'de The Ness Hotel'de yapıldı. Çalıştaya İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilciliği Türkiye Temsilcisi Vekili Jean Marie Garelli, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yanı sıra Bursa, Kırklareli, Tekirdağ, Yalova, İstanbul, Balıkesir, Edirne, Sakarya, Bilecik, Çanakkale illerinin valileri, belediye başkanları, il jandarma komutanları, İstanbul Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, Şeyh Edebali Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi rektörleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını Abdullah Ayaz yaptı. 270 milyon üzerinde göçmen var diyerek sözlerine başlayan Ayaz, " Ülkemizde de 4 milyon mülteci var. Göç hareketleri önümüzdeki süreçte artarak devam edecek. Göç konusunu el birliğiyle yönetmek zorundayız. 2011 yılından sonra büyük göç akını yaşadık. Başta Suriyeliler, olmak üzere Iraklılar, Afganistanlılar ülkemize geldi. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızın üzerine koyarak göçü en iyi şekilde yönetmeye çalışacağız. Biz göçü vicdanla yönetiyoruz. Ayaz’ın ardından konuşan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilciliği Türkiye Temsilcisi Vekili Jean Marie Garelli, “25 milyon insan mülteci konumundadır. Bu insanların yarısı 18 yaşının altındadır. Güvenliğin tesisi sağlanmalı ve mülteciler korunmalıdır. Sosyal uyum ve güvenlik arasındaki bağın altı çizilmelidir. Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Bu çalıştay önemli bir girişimin simgesidir. Sosyal uyumun geliştirilmesi için yapılan girişimleri temel önceliğimiz olarak görüyoruz”İ ifadelerine yer verdi. 

Garelli’nin ardından kürsüye çıkan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise, “Dünya’da özellikle yaşanan sorunlar nedeniyle insanlar yerlerini bırakmak zorunda kalmışlar. Suriye sınırında yaşanan olaylar nedeniyle bölgemiz yoğun göç alıyor. Ülkemiz örnek bir yaklaşımla hiçbir inanç ayrımı gözetmeksizin ülkeye sığınanlara ev sahipliği yapmıştır. Önümüzdeki süreçte dünya genelinde yaşanan iç karışıklıklar ve ekonomik sorunlar nedeniyle göç hareketlerine tanıklık edeceğiz. Kocaeli vergi tahsilatında ilk sırada yer alan bir il. Kocaeli 13 organize sanayi bölgesiyle Türkiye ekonomisine katkı vermektedir. Kocaeli’de ikamet izniyle oturan 10 bin 372 yabancı bulunmaktadır. Koruma statüsünde 345 yabancı bulunurken geçici statüde 55 bin 519 Suriyeli var. Bu da Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 1.55’ine tekabül ediyor. Bunların çoğunluğu Gebze, Darıca ve İzmit’te bulunmaktadır. 13 bin çocuğumuz okul çağında. Bunların 10 bininin okullarımıza kazandırmış durumdayız. Okullaşma oranı yüzde 76. Liselerde bu seviye istediğimiz gibi değil. 1620 öğrenci uyum sınıfı kapsamında. Sokakta çalışan çocuklarla ilgili olarak çalışmalarda bulunuyoruz. 2 yılda sokakta 1373 çocuk bulduk. Bunların 247’si Suriyeli. 26 adli işlem yapıldı. Gebze’de Göç İdare Merkezi açılacak yakın zamanda. Göç farklı boyutlarıyla tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Türkiye bu meselenin çözümü için inisiyatif almaktadır.

Vali Hüseyin Aksoy’un konuşmasından sonra kürsüye gelen İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Suriye iç savaşında yaşananlar son dönemdeki en büyük insanlık krizine sebep oldu. 14 Milyon Suriyeli evini terk etti. Suriye iç savaşında yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti. 2 haftada 24 göçmen hayatını kaybetti. Bugün Suriye’nin içerisinde yer alan 7 milyonu çocuk olmak üzere toplam 14 milyon insan yardıma muhtaç durumdadır. Nüfusun yüzde 70’i temiz suya ulaşamamaktadır. Suriye 9 yıl içerisinde 600 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu rakam Lüksemburg’un nüfusundan fazla. 1 milyondan fazla insan yaralandı. Ülkemiz insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğunu yerine getirerek göçmenleri kabul etti. Ülkemiz attığı adımlarla kendine has göç yönetimi geliştirerek dünyaya örnek olmuştur. İnsan medeniyetinin gelişimi insanoğlunun göç hikayesiyle şekillenmiştir. Göç tarihi şekillendiren bir süreç. Modern insan göçmen olarak tanımlanıyor. Göçmelerle ilgili olumsuz bir algı var. Oysa göçmenler göç ettikleri ülkelere katkılarda da bulunmuşlardır. Devletlerin rasyonel politikalar üretmesi yararlı olacaktır.